Linnuvaatlejate ökoralli 2023
Öko e. „rohelise“ linnuvaatlemise eesmärk on käia linde vaatamas kas jalgsi, rattaga või mõne muu, ilma mootorita liikuva sõiduvahendiga. Ökolinnuvaatlemine on linnuvaatlejate seas kiiresti populaarsust koguv viis linde vaadelda. Miks üldse linde kondimootori abil otsida, kui autoga saab mõnusasti lühikese ajaga palju häid linnukohti läbitud ja tagumiku soojas hoitud?
Põhjendused on igaühel kindlasti erinevad, aga peamised on:
- füüsiline aktiivsus ja värskes õhus liikumine on tervislik;
- õpid paremini tundma kodulähedast linnuelu;
- vähendad ökoloogilise jalajälge;
- uus aspekt, uus list, uutmoodi konkurents. Seega lihtsalt öeldes, uus asi on põnev;
- majanduslik aspekt, kokkuhoitud kütuseraha.
Klubi Estbirding korraldab organiseeritud ökorallit kolmandat korda, varasemalt toimus ökoralli 2014. ja 2018. aastal.
Ökoralli 2023 võistlus kestab kogu aasta vältel. Osalema on oodatud kõik linnuhuvilised, kellele võiks ökolinnuvaatlemine huvi pakkuda ning kes aktsepteerivad ralli reegleid ja kelle linnutundmise oskus võimaldab üldjuhul vältida valemäärangute tegemist. Enne võistlusega liitumist loe läbi ralli reeglid:
1. Ökopunktiks loetakse jalgsi või osaleja lihasjõul liikuvaid sõiduvahendeid (jalgratas, sõudepaat, mootorita purjekas, tõukeratas, suusad, rulluisud, jne.) kasutades osaleja poolt vabalt looduses registreeritud linnuliigid. Võib kasutada ka elektrilist ratastooli kui see on ainuvõimalik liikumisvahend;
2. Ökovaatlusretki ei tohi teha mootorsõidukiga (k.a. hääletades ja ühistranspordiga). Mootorsõidukiks loetakse autot, mootorratast, bussi, rongi, laeva, praami, mootorpaati, lennukit, paraplaani, elektrilist tõukeratast, elektrilist jalgratast jne;
3. Linde ei või mootorsõidukiga valmis otsida. Teiste vaatlejate leitud lindude öko-bongamine on lubatud;
4. Öko-aastapunktide arvestuses võib kasutada soovitavalt ühte stardipunkti ehk „pesa“, mis võiks kattuda alalise elukohaga. Kui vaatleja aasta jooksul kolib või elab olulise osa aastast teises kohas, siis võib kasutada ka teist „pesa“, aga nende kohta koostatakse eraldi nimekirjad. Pesa peab asuma Eesti Vabariigi piirides, vaatlusi võib pesast lähtudes teha ka väljaspool;
5. Öko-liik läheb kirja, kui see on registreeritud marsruudil pesa-liik-pesa, jälgides punktides 1 – 4 sätestatud põhimõtteid. Vaadeldud lind peab olema hästi nähtud või kuuldud. Liigi määrangu õigsuses peab olema kindel. Vähimagi kahtluse korral või halvasti nähtud/kuuldud liiki nimekirjadesse ei lisata.
6. Väga konkreetseid ökovaatluste (green birding) reegleid paika pandud ei ole. Linnuvaatluse eesmärgiks on linde võimalikult vähe häirida. Ökorallil võiks sellele eriti tähelepanu pöörata. Käesolevas võistluses lähtume sellest, et lind peab nähtud/kuuldud olema reaalajas ehk ainult salvestiste pealt hilisem määramine ei lähe arvesse (nt droonid, rajakaamerad, häälte salvestamine ei lähe arvesse). Ka mikrofoniga häälte salvestamisel peaks ise olema kohe kuulamas ning mikrofon võiks olla 10 m raadiuses osalejast. Samas võib salvestiste (foto, video, audio) pealt hiljem liigi määrangut kontrollida, kui lind on reaalajas fikseeritud, kuid kohe ei oska liiki määrata. Peibutamist võiks minimeerida, kuna see häirib linde. Võrgupüük on aktsepteeritud rõngastamise eesmärgil ja rõngastamise head tava järgides. Samas linnujaama kasutamine „pesana“ ei ole soovitatav.
7. Eesti Linnuharulduste Komisjonis käsitletavate liikide vaatlused lähevad arvestusse peale ankeedi saatmist ja selle aktsepteerimist komisjoni poolt (nimekiri ja reeglid nähtavad Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehel ). Raskemini määratavate liikide osas võib Ökoralli 2023 korraldaja klubi Estbirding enne vaatluse aktsepteerimist küsida vaatluse kohta täpsustavaid andmeid.
8. Öko-liikide esmakohtamise kuupäev, soovitavalt ka retkede kestus ja läbitud vahemaad, sisestatakse võimalusel jooksvalt, aga hiljemalt järgmise kuu 4. kuupäevaks Google Sheets tabelisse. See võimaldab koostada vahekokkuvõtteid. Lisaks tuleb oma vaatlused ka PlutoF’i andmebaasi (või analoogsesse) sisestada, millest on abi järgnevate linnuatlaste või muude uurimistööde koostamisel.
Võistlusel osaleda soovijatel palume saata e-kiri aadressile kallemuru36(at)gmail.com, kus palume teada anda osaleja nimi, pesa asukoht (maakond, asustusüksus, suurema linna korral ka asum) ning kontaktaadress (e-kiri), et vajadusel ühendust võtta. Registreerunud saavad lingi GoogleSheets tabelile, mille kaudu toimub andmete sisestamine. Kuu algul ilmub võistluse Facebook’i lehel eelmise kuu kokkuvõte. Samuti on seal teretulnud osalejate ökoretkede muljed.
Lingid: