Rariliin

Rariliin on harulduste ja eksikülaliste kohtamise teadete ning muude põnevate linnuvaatluste (massränded, haruldased talvitajad jms) lühisõnumite teel edastamine mobiilirakenduse Telegram kaudu.

Rariliiniga saavad liituda ning sõnumeid saata kõik MTÜ Estbirdingu liikmed. Liikmeks astumiseks täida avaldus.

Rariliinile võib saata vaid Rariliini reeglite lisas toodud linnuliikide kohtamise teateid
(vt lisa Rariliini liigid.xls). Muude teadete jaoks ning omavaheliseks suhtluseks on Estbirdingu meililist ja FB grupp.

Rariliinile edastatavas teates tuleb välja tuua: kohatud linnuliigi nimi (3+3 kood), soovitavalt ka eesti- või ingliskeelne nimetus, isendite arv, vanus, sugu, linnu tegevus, täpne vaatluskoht, aeg (kindlasti kellaaeg, hilisemal teatamisel ka kuupäev). Kui linnust saadi foto või video, siis võib ka selle teates ära mainida või lisada see teatele.

Linnu tegevuse ja vanuse märkimiseks kasuta üldtuntud lühendeid, näiteks: rändel = r, paikne = p, 1 vanalind = 1’’, 1 noorlind = 1’, 1 isaslind 1/ , 1 emaslind /1 jne. Maakonna märkimisel kasutatakse vaid maakonna nimetuse esimest kahte tähte, nt Sa (= Saaremaa).

Telegramis on võimalik lisada peale foto ja video ka linnu asukoht kaardil. Selleks vajuta rakenduse all paremal servas kirjaklambrile ning vali asukoha marker (Location). Markeri asukoha muutmiseks nihuta allolevat kaarti, et märkida linnu, mitte vaatleja asukoht. Kui asukoht on valitud, vajuta Send selected location.

Sõnumite näited:
1) Tundrakaur GAVADA 1 ad rNE Põõsaspea
Antud juhul on tegemist kõigile tuntud kohaga ja rändava linnuga, keda bongata on võimatu, mille tõttu asukohta täpsustada ei ole vaja. Sõnum on saadetud kohe välja ja kellaaega ei ole vaja lisada.
2) Älverüdi CALACU 1 p Haversi Lä, sügaval jõe suudmes kahlajaparves adrul toitumas (video)
Kuna tegemist on paikse linnuga, keda bongarid koheselt otsima tulevad, siis vaja lisada täpne vaatluskoht ja linnu tegevus. Sellele sõnumile võib lisada ka kaardi asukoha markeriga.
3) Lumehani ANSCAE 1 p (tume vorm) suures BRALEU parves 02.05. kell 17 Matsalu mõisast idas põllul toitumas J. Smith/
Antud juhul leidis linnu keegi inglasest linnuturist John Smith, kelle nimi on sõnumis ka ära toodud. Kuna info jõudis Eesti linnuvaatlejateni mitu päeva hiljem, siis on ka kuupäev ära toodud.
4) Tuttlõoke GALCRI 1 p Harilaiul Kiipsaare majaka juures luitel täna kell 12:15-16:00 (foto)
Juhtumisi oli vaatleja sellises kohas, kus tal polnud telefon levis (või oli aku tühi) ja sõnum edastati alles hilja õhtul. Sellisel juhul tuleb sõnumis kindlasti kogu ajavahemik ära näidata.

NB! Sõnumi saabudes tuleb operatiivset lisainfot küsida otse vaatlejalt, aga mitte Rariliini kaudu.

Harulduse leidmisel tuleb üldjuhul (erandid vt allpool) teade Rariliini kaudu edastada võimalikult kiiresti. Kui ollakse üksi vaatlemas ja linnu „kontrolli all hoidmiseks“ tuleb kogu aeg nt toruga lindu jälgida ja endal pole võimalik sõnumit telefoni toksida, siis tuleb mõnele teisele Estbirdingu liikmele helistada ja paluda tal sõnum edastada.

Kui vaatleja pole määrangus kindel, siis tuleks nt mõne Estbirdingu juhatuse liikmega nõu pidada. Vajadusel tuleb sõnum siiski edastada, aga määrangu ebakindlusest peab sõnumis olema märge. Näiteks: Võimalik Ameerika piilpart ANACAR kell 22:00 Pulgoja torni juures koos teiste partidega roo vahel ujumas. Antud näite puhul leiti lind viimases õhtuvalguses, aga kadus roostikku enne, kui määrang sai kinnitatud. Teade edastati Rariliini kaudu, sest varahommikul on mingi tõenäosusega võimalik lind uuesti üles leida ja määrang kinnitada.

I kategooria kaitsealuste liikide (nt habekakk, kassikakk) teateid Rariliini kaudu ei edastata. Madukotka puhul võib edastada vaid selgelt rändel olevate isendite teateid (nt ülelennul Sõrve säärel), aga mitte pesitsusajal pesitsemiseks sobivas elupaigas territoriaalsete isendite teateid. I kategooria kaitsealuste liikide vaatlused edastatakse koheselt vaid linnuharulduste komisjonile (HK), kes omakorda edastab info antud liikidega tegelevatele ekspertidele. Vajadusel pea sõnumi edastamisel eelnevalt nõu Estbirdingu juhatusega.

Harulduste pesitsusteateid üldjuhul Rariliini kaudu ei edastata. Kui pesitsevaid linde saab neid häirimata vaadelda (nt Kuressaare kaelus-kärbsenäpid), siis võib teate siiski ka Rariliini kaudu edastada. Pesitsusteadete avalikustamisel tuleks Estbirdingu juhatusega nõu pidada ja koheselt teade edastada vaid linnuharulduste komisjonile (kui tegemist HK liigiga).

Kui haruldus jääb pikaks ajaks ühte kohta paigale, siis „tavalisemate“ harulduste (nt väikehuik) puhul kordusteateid Rariliini kaudu üldjuhul ei edastata, antud info saadetakse meililisti list@estbirding.ee kaudu.

Väga haruldaste linnuliikide (nt sini-rägapart, älverüdi) puhul edastatakse Rariliini kaudu ka kordusteateid (nt kui lind kaob, leitakse uuesti, vahetab asukohta, jääb paigale ööbima), aga sõnumite saatmisse tuleb suhtuda terve mõistusega.

Kui haruldus leitakse suletud alalt (nt talu hoovist või tehase territooriumilt), siis tuleb sellest ka edastatud teates teada anda. Võimalusel korraldatakse maaomaniku või territooriumi valdaja loal organiseeritud bongamine. Sõnumi edastamisel peab vaatleja arvestama asjaoluga, et mõnda väga haruldast eksikülalist võib suur hulk linnuvaatlejaid bongama tulla. Seetõttu tuleb maaomanikke asjast teavitada. Pole just meeldiv kogemus, kui varahommikul suur hulk bongareid kusagil küla vahel ringi trambib, kõik koerad ärevile ajab ja kogu küla üles ehmatab. Vajadusel aitab bongarite liikumist ohjata Estbirdingu juhatus.

Estbirdingu liige peab oma HK liikide vaatlused HK-le esitama hiljemalt jooksva aasta lõpuks (detsembri vaatlused saavad 10 päeva pikendust).