2003.a. uudised

17.12
Saaremaal Säärel söödikänn. Talvel väga haruldane liik.

14.12
Saaremaal Veerel kaljukajakas.

9.12
Saaremaal Säärel Eesti esimene talvine liivatüll, samuti nõmmelõoke ja kuninghahk. Tartumaal Koosal vaadeldi vöötkakku. Arkna valge-toonekurg eelistas taas siiamaale talvituma jääda.

26.11
Täna Paldiski lähistel noor kaljukajakas ja noor jääkajakas.

12.11
Täna Noarootsis Läänemaal tõeliselt hiline punajalg-pistrik.

10.11
7. nov. Läänemaal Martnas jõgivästrik.

5.11
Sutlepas täna sügise esimene vöötkakk.

3.11
Koduleht taas töös. Täna Sõrves 1 hilinenud kuld-lehelind. 22.10 Põõsaspeal tundrakaur. Soomes Hanko linnujaamas on sel sügisel püütud üle 300 värbkaku.

17.10
Sõrves kohal esimesed sarviklõokesed. Üle maa käib kõva haneränne. Mitmel pool on vaadeldud saabuvaid siidisabasid ja hangelinde.

16.10
Läänemaal Linnamäel täna 1 punakael-lagle ja Sõrves rõngastati taas 1 kuld-lehelind. Sel sügisel on loota vöötkaku invansiooni.

15.10
Võrus täna esimesed siidisabad. Põõsaspeal loendati täna 25 000 rändavat laglet ja hane, eile 46 000 (enamikus valgepõsk-lagled).

13.10
Parim “rari”-lehelinnu paik on see aasta Sõrves – täna saadi seal ka esimene kuld-lehelind kätte. Räpina tamme-kirjurähnidest on taas üks üles leitud.

12.10
10. ja 11. okt. Sõrves noor punajalg-pistrik ja eile sügise esimene meririsla. Soomes nähti eile üle 30 kuld-lehelinnu.

8.10
Sõrves eile taas 1 vööt-lehelind. Täna Sõrves hiline punajalg-pistrik, kuldhänilane ja niidukiur.

7.10
Soomes jätkub vööt- ja kuld-lehelindude invansioon. Häädemeeste kübarkoskel ikka veel paigal.
2.10 Sõrves kaelusrästas, koldvint ja vööt-lehelind.
3.10 Sõrves tundrakiur, 2 kaljukotkast ja tsik-tsiitsitaja.
4.10 Sõrves niidukiur ja 6. okt. 2 niidukiuru ja 1 vööt-lehelind.

1.10
Täna Sõrves 1 lääne-pöialpoiss ja vööt-lehelind. Tõraveres Tartumaal ja Vana-Torgus Saaremaal on nähtud viimaseid valge-toonekurgi.

30.09
Põgari lumehani osutuski Eesti esimeseks väike-lumehaneks. Lindu käis vaatamas hulk vaatlejaid ja lindu sai ka pildistatud. Sõrves täna 1 vööt-lehelind ja eile rõngastati 2 , samuti vaadeldi rohuneppi. Lisaks leiti Pärnumaalt Rannametsast veel üks vööt-lehelind ning taas leiti üles ka kübarkoskel. Puises eile rändel 1 koldvint.
27. septembril Sõrves 1 laisaba-änn rändel ja Kablis 1 vööt-käbilind rändel.

25.09
Eile vaadeldi Põgaris määramata lumehane (Anser caerulescens/rossii). Kui lind osutub väike-lumehaneks oleks see esimene vaatlus Eestis. Lisaks vaadeldi lumehane (sinine vorm) Saunjas Läänemaal 22.09.

24.09
Laos saadi taas 1 vööt-lehelind kätte.

23.09
Suur rändeaeg on alanud. Pasknääride invasioon jätkub, viimastel päevadel on läinud ka hea sookure ja metsvindi (jt. värvuliste) ränne. Rannikul peatub palju ujuparte – eriti palju on parte loendatud Haapsalu Tagalahel, Häädemeeste rannikul ja Matsalus Keemus. Siin on loetelu viimase nädala rariteetidest:
22.09 – Sõrves rändel üle 14 000 rasvatihase.
21.09 – esimene vööt-lehelind Laos ja jõgivästrik Sõrves. Sõrves rändel üle 200 000 metsvindi.
20.09 – kübarkoskel veel Häädemeestes.
17.09 – 1 jääkaur Põõsaspeal ja roherähn Puises.
16.09 – 2 punajalg-pistrikku Noarootsis Sutlepas ja veel 2 Põgaris.
15.09 – sügise esimesed 4 punajalg-pistrikku Matsalus Keemus.

18.09
Läänemaal Puises on viimastel päevadel vaadeldud pasknääride massrännet. Kahe päevaga on loendatud kuni 45 000 isendit (suurimas parves 1000 lindu). Samuti on käimas sookurgede ränne.

16.09
13.09 Sõrves 1 vööt-käbilind rändel. Keltsalinde ja tundrakiure rändab üksikuid.

11.09
Täna hommikul leiti Eestile uus liik – kübarkoskel (Mergus cucullatus).

9.09
Galerisse on lisatud taas mõned linnupildid.
Viimase nädala jooksul on nähtud juba palju haruldusi. Kõige kõvemateks vaatlusteks jäid ehk 6-7.09 Hiiumaal leitud mornel ja roosa-kuldnokk. Piklas on nähtud kahte põhjatsiitsitajat ja Kesk-Eestis ühte must-harksaba. Mitmel pool on hakatud nägema väikepütte ja jäälinde. Eile hommikul loendati Häädemeeste kandis juba 6 tundrakiuru. Soomes liiguvad juba esimesed vööt-lehelinnud, niidukiurud ja stepi-loorkullid. Vähe on nähtud punajalg-pistrikke (Eestist teated puuduvad).

2.09
Sõrves nähti sügise esimesi tundrakiure. Nädalavahetusel toimus hea metskiuru ja hänilase ränne.

26.08
Augustikuu on on olnud päris põnev ka meie lõunanaabritel. Kuu alguses vaadeldi seal ühte kaeluskotkast ja tõestati mesilasenäpi esmaspesitsemine Lätis (kaks paari).

25.08
24.08. vaadeldi Sõrves noort stepi-loorkulli.

21.08
Galeriisse said üles pandud pildid väike-käosulasest. Läänemaal vaadeldi täna taas hõbehaigrut.

18.07
16. augustil toimus Estonia Open kus osales 11 meeskonda, Eesti meeskondi kahjuks vaid kaks. Suursündmuseks kujunes Eestile uue liigi leidmine – Atlantise tormilind (Calonectris diomedea) näitas end kenasti Ristna neeme tipus vähemalt kolmele meeskonnale. Võitja meeskond lõi teisi pika puuga ja nägi 148 liiki, parim Eesti meeskond saavutas 132 liigiga 3. koha. Teistest põnevatest liikidest nähti – pikksaba-änni, kassikakku, tutt-tihast, suur-laukhane, roohabekat, kaelus-turteltuvi, soorätsu, naaskelnokka,värbkakku, kanada laglet, palju leiti ka leeterislat, söödikänne, alke jt. toredaid liike.

15.augustil peatus Haapsalu Tagalahel hõbehaigur. Augusti alguses vaadeldi hõbehaigrut ka Piklas. Ka selle aasta esimene väikepütt leiti mõned päevad tagasi Piklast. 17.08 Põõsaspeal 1 tundrakaur paigal. 10. augustil said Ilmatsalu laululuiged terve perekonnaga kaelarõngad.

30.07
26. juulil leiti Läänemaal Haversis vana roosa-kuldnokk. Selle aasta linnuvõistlus Estonia Open toimub Hiiumaal 16. augustil (kl 03.00-17.00).

17.07
Saatses leiti 12. juulil järjekordne väike-käosulane. See on sel aastal juba 4. leiukoht. Rootsis ja Norras on nähtud viimase nädala jooksul mitmeid väga haruldasi kurvitsaliike – s.h. Calidris fuscicollis, Calidris melanotos, Tringa brevipes, Pluvialis dominica, Charadrius leschenaultii jt. Samuti on Lääne-Euroopas liikvel esimesed roosa-kuldnokad.

7.07
Veretina väike-käosulased toidavad juba poegi.

30.06
Tartu kandis leiti selle aasta esimesed väikehuigad (2 territooriumi). Kuldhänilased toidavad Aardla poldril juba hoolega poegi (tõenäoliselt 3-4 territooriumi). Tildrite sügisränne kogub hoogu. Tõeliselt vähe on sel aastal näha röövlinde (halb hiireaasta?), ka jäälind tundub olevat tõeline haruldus (külma talve järelkaja?).

16.06
Täpikhuik ja rooruik on sisemaal külma suve tõttu (?) tõelised haruldused. Luhtadel on see aasta ka väga madal veetase. Seevastu põldvutti on viimase nädala jooksul kohatud mitmel pool. Soome linnumehed leidsid Võrumaal taas ühe väike-käosulase territooriumi ja ka Peipsi ääres olevat veel üks uus leiukoht. Linnamäel leiti selle aasta esimene halltsiitsitaja.

11.06
Täna hommikul leiti Veretinas vanal territooriumil taas väike-käosulane. Lind laulis aktiivselt ja teda üritati ka pildistada. Viljandimaal vaadeldi siniraagu. Aardla poldri valgetiib-viires on ikka veel paigal.

9.06
Eile õhtul vaadeldi Aardla poldril valgetiib-viirest.

3.06
1. juunil nähti Sõrves vaenukägu ja Vilsandi ekpeditsioon vaatles järjekordselt kuninghahka, 22 kirjuhahka ning Briti linavästrikku (Motacilla alba yarrellii).

2.06
Soomlaste Vilsandi ekspeditsioon vaatles 29.05 kaelus-kärbsenäppi ja kuninghahka. Kablis loendati samal päeval üle 7000 rändava piiritaja Sõrves üle 13 000 suure kurvitsalise. 30.05 Harilaiul üks 2. aasta mustpea-kajakas. Maikuu viimasel päeval oli kõva haruldustesaak. Sõrve maabunkri juures leiti laulev isane mustpea-tsiitsitaja (Emberiza melanocephala) – see on Eestile uus liik. Linnust saadi ka häid fotosid. Vilsandi ekspeditsiooni liikmed leidsid järjekordse kaelus-kärbsenäpi ja ühe stepi-loorkulli. Harilaiul rändel isane kuninghahk.

28.05
Rannikul käib kõva suurrisla, plüü ja vöötsaba-vigle ränne. Täna nähti Põõsaspeal jõgivästrikku ja Sõrves kaelus-kärbsenäppi ja must-harksaba. Saaremaal Harilaiul peatus 2 emast kuninghahka.

26.05
Megaharulduste aeg on käes. Suur soojalaine on toonud palju põnevaid liike. Nädalavahetusel liikus palju arktilisi kurvitsaid. 22.05 oli Võrus Tamula roostikus veel kohal hõbehaigur ja Järvere kalamajandi tiikidel peatuvad lammitildrid (loodame pesitsemist). Räpinas nähti morneli – seda liiki pole Eestis enam paar aastat nähtud. Nigulas leiti uus tamme-kirjurähni paik, rähnipaar tegutses sobivas pesitsusbiotoobis. Sõrves Jämajas peatus Eesti esimene puna- rägapart (Anas cyanoptera), see liik on Euroopas siiski arvatud puuripõgenikke kategooriasse. Palju on liikumas sinirindu, plütte, punajalg-pistrikke, must-harksabasid ja mitmel pool on nähtud hõbehaigruid. Piklas laulab jälle väikehuik. Tartu aladel on kohatud juba kahel korral rändavaid laisaba-änne.

Nädalavahetusel tegi grupp Eesti linnumehi Läänemaal ja Pärnumaal 24 tunnise linnuralli – hoolimata vihmast ja udust saadi kokku 181 liiki (senine Euroopa rekord on 190) – põnevamad liigid olid väikehuik, kaljukotkas, kassikakk, karvasjalg-kakk, plütt, sinirind, nõmmekiur, kuldhänilane. Peibutuseks makki ei kasutatud ja pesi ei külastatud (v.a. spontaanne kassikaku pesaleid).

Soomes leiti uus liik Lääne-Palearktisele – kõnnutüll (Chadrius veredus).

12.05
Sõrves hallkibu, must-harksaba ja madukotkas.

28.04
Uusi liike ja haruldusi saabub lademetes. Nädalavahetusel olid head röövlindude ja tiirude rändepäevad. Nähti mitmeid must-harksabasid (vähemalt 3) ja samuti kaks puna-harksaba (Hiiumaa ja Laeva). Ristnas ja Põõsaspeal nähti rändel tundrakauri. Hetkel on märgaladel peatumas palju hanelisi ja kurvitsalisi – Tartu lähistel 1 lühinokk-hani ja “väike” kanada lagle.

26.04
Sõrves rändel 2 määramata valget haigrut. Eile leiti Häädemeestelt Eesti esimene ameerika piilpart (Anas crecca carolinensis) ja lammitilder. Uusi saabujaid – kõrkja-roolind, räästapääsuke, mudatilder, tait, metstikk, väiketiir, öösorr, kadakatäks jpt.

24.04
Pärnumaale on jõudnud esimene mets-lehelind. Sõrves nähti eile jõgivästrikku ja kaelustäksi. Haeskasse on jõudnud esimesed väike-laukhaned ja läheduses leiti ka roherähn.

23.04
Eile nähti Läänemaal Lihulas selle aasta teist stepi-loorkulli.

21.04
Alanud on esimene haruldustelaine – Sõrves on viimastel päevadel kohatud stepi-loorkulli, sarviklõokest, Dirhamis kuninghahka ja jääkauri. Häädemeestesse on jõudnud esimesed lammitildrid ja kuldhänilane, eile Läänemaal Ridalas esimene vaenukägu. Piklas nähti eile rändel ühte lühinokk-hane. Uute saabujatena nähtud soorätsu, rabapistrikku, sutsupääsukest, kaldapääsukest, väänkaela, tumetildrit, metskiuru, rägaparti, mudatildrit jpt.

17.04
Sõrves eile esimesed räästapääsukesed ja endiselt kõva sookurgede ja karvasjalg-viude liikumine.
Sisemaale on jõudnud rohkelt punarindu. Nasvas täna 1 hõbehaigur.

16.04
Käib suur sookure ränne (eile Sõrves 2750). Uutest liikidest on kohale saabunud veel kalakotkas, väiketüll ja heletilder. Sisemaale on saabunud palju rästaid. Tõrvas esimene kivitäks ja jõgitiir kohal.

15.04
Saabuvad esimesed väike-lehelinnud. Rannikul esimesed tiirud, Sõrves eile 9 naaskelnokka ja keltsalind.

14.04
Punakael-lagle peatub endiselt Uulu põldudel ja samas ka üks lühinokk-hani. Täna hommikul Pärnumaal Piklas veel 2 punakael-laglet. Mitmele poole on saabunud luitsnokk-pardid, punajalg-tildrid, metstildrid, väike-konnakotkad, roo-loorkullid, kanada lagled jpt. Sõrves eile esimene tutt-tiir ja jõgitiir.
Võrreldes eelmise aastaga on peatuvate veelindude arvukus sisemaal mitmeid kordi väiksem ja paljude rändlindude saabumise kuupäevad erakordselt hilised.

10.04
Pärnumaal Uulu põldudel peatumas esimene punakael-lagle.

8.04
Lumi ja külm on paljudes piirkondades lindudele kurja teinud. Sõrve majaka ja linnujaama ümbruses loendati täna üle 130 hukkunud linnu. Ka maanteedel on palju linnulaipu. Kõiki linnusõpru kutsutakse lindudele toitu välja panema. Palun jätke võimalusel ka kuuri ja laudauksed avatuks et linnud pääseksid külma eest varjule.

7.04
Külm ja lumi on ajanud linnud põldudele parvedesse. Samuti on palju linde maanteedel.
Sisemaale on saabunud linavästrikud, rannikul plüü, kivirullija, vöötsaba-vigle, räusk ja arvukalt lühinokk-hanesid. Lätisse on jõudnud esimesed lõopistrikud, must-toonekurg ja väike-konnakotkas. Puhatus kuuldi rabakana.

30.03
Ränne on üle maa täies hoos. Kõikjal võib kuulda metsvintide ja sookiurude laulu. Haned ja sookured on arvukalt rändamas. Saabuvad esimesed metskurvitsad, roo-loorkullid, punajalg-tildrid, võsaraadid, valge-toonekured, kukkurtihased, tikutajad jpt. Hiiumaal nähti kuninghahka ja esimest koldvinti. Pärnumaal Leipstes leiti roherähn.

25.03
Uusi saabujaid on palju – Haaslavas tuuletallaja, mitmel pool sookiurud, kaelustuvid, roo-tsiitsitajad, naerukajakad, luiged ja haned.

23.03
Rabahaned, hiireviud ja kiivitajad on arvukamalt sisemaale jõudnud. 3. märtsil leiti Tartumaal Vana-Kuustes tamme-kirjurähni laip.

20.03
Sõrves esimesed sookiurud.

19.03
Mitmel pool on juba näha nõmmelõokesi, hanesid, sookurgi ja hallhaigruid. Sõrves esimene meriski ja ujupartide rände algus.

17.03
Lõokesed, hõbekajakad ja kuldnokad juba jõudnud arvukalt ka sisemaale. Ilmatsalusse on jõudnud ka kohalikud laululuiged (1 neist rõngaga). Lahtistel jõelõikudel on näha esimesi jääkosklaid ja sõtkaid. Hetkel on hea aeg kakkude ja rähnide kuulamiseks.

10.03
Rändlinde saabub Saaremaale juba hulganisti – eile ja täna Sõrve linnujaamas ka ristpart, kiivitaja, kaelustuvi, kuldnokk jt. Ka Lätisse on jõudnud palju esimesi rändajaid – soopart, kiivitaja, roo-tsiitsitaja, sookurg, lõoke, hallhani, kaelustuvi jt.

9.03
Linnukevad hakkab vaikselt hoogu võtma. Sõrves nähti juba esimest lõokest, õõnetuvi ja hallhanesid. Ka Tõrvas ja Elvas olid esimesed lõokesed.

2.03
Esimesed märtsikuu päevad on toonud juba palju huvitavaid linnuliike. Läänemaal kohati 1.03 ja 2.03 männileevikesi. Täna leiti Tartu lähedalt Aardlast vöötkakk ja Tartu prügilalt hele-urvalind. Võrumaal Vana-Vastseliina lossipargis laulis täna hommikul aktiivselt tamme-kirjurähn. Palju on liikvel musträstaid ja suurnokki. Kodukakud on aktiivsemalt häälitsema hakanud.

25.02
Valgamaal kohati Vabariigi aastapäeval esimesi sookurgi. Need on tõenäoliselt esimesed talvekuudel kohatud sookured Kagu-Eestis.